Turunçgilleri aç karnına yemeyin! Alerjilerinizin temelinde bu yatıyor olabilir

MANDALİNA

Turunçgiller, özellikle portakal, mandalina gibi turuncu meyveler, asit açısından çok zengindir. Ancak bu meyveleri aç karna tüketmek ise gastrit ve alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir.

PORTAKAL

C vitamini deposu portakal magnezyum, kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir içeriyor. Demir eksikliği yaşayan kişilerin beslenme listesinde, et ve yumurtadan sonra en değerli besinlerden biri olabilir. Sulu, tatlı, vitamin ve mineral yönünden ideal bir destek sağlar, kış boyu hastalıklara karşı vücut direncin artırmaya yardımcı olur. Ancak dikkatli tüketilmesi gereken bu meyve, mandalinadan sonra en alerjik turunçgillerden biri.

GREYFURT

Greyfurtta bulunan lif, potasyum, likopen, C vitamini ve kolin birleşimi kalp sağlığına katkı sağlayarak aslında bu ekşi meyveyi son derece sağlıklı hale getirir. Ayrıca bu meyve beslenmede yüksek potasyum alımını ve tuzun düşürülmesini de teşvik eder. Ancak faydalarına rağmen portakal ve mandalina kadar olmasa da aç karnına tüketildiğinde asidik özelliğinin midenizi rahatsız etmesi olasılığının yanında, alerjik reaksiyonlara da sebep olabilir.

TURUNÇGİLLERİN FAYDALARI

Turunçgiller özellikle iyi birer C vitamini kaynağı olarak bilinir. Ayrıca bu meyveler kalsiyum, potasyum ve B grubu vitaminlerini de içeriyor. Günde 1 porsiyon turunçgil tüketilmesi soğuk algınlığı, hipertansiyon, kanser gibi hastalıklara karşı koruyucu olabilir ve hastalıkların oluşma riskini azaltır.

HANGİ MEVSİMDE HANGİSİ YENİR?

Portakal, bir kış meyvesi olmasına rağmen yılın büyük bir bölümünde tezgahlarda yer alır. Kasım, Aralık ve Ocak aylarında manavlarda, marketlerde ve pazar tezgahlarında kendini gösteren portakal Kasım ayının başından, Mayıs ayının ikinci haftasına dek tüketilebilir. Mandalina da kış mevsimi meyvesi olarak öne çıkar. Eylül ayında hasadı başlayan mandalina Şubat ayına kadar tüketilebilir. Greyfurt da aynı mandalina gibi Kasım ve Şubat ayları arasında rahatlıkla bulunur ve tüketilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x