Parmağını bile oynatamadığı sakatlıktan, dünya şampiyonluğuna

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da 16-24 Eylül’de düzenlenen 2023 Dünya Güreş Şampiyonası’nda, kadınlar 68 kilo finalinde Moğolistan’dan Delgermaa Enkhsaikhan ile karşılaşarak, müsabakayı tuşla kazanan milli güreşçi Buse Tosun Çavuşoğlu, Türkiye’ye altın madalyayı getirdi.

Dünya şampiyonalarında daha önce 2 bronz madalya alan Buse Tosun Çavuşoğlu, kariyerindeki ilk dünya şampiyonluğunu elde ederek, Yasemin Adar Yiğit’ten sonra dünya şampiyonluğuna ulaşan ilk Türk kadın güreşçi oldu. 2024 Paris Olimpiyat Oyunlarından önce kazandığı dünya şampiyonluğunun kendisine avantaj sağladığını söyleyen Buse Tosun Çavuşoğlu, şampiyonluğa giden hazırlık sürecini anlattı.

“HER MAÇIMIZA FİNAL MAÇI GİBİ ÇIKTIK”

Rakiplerinin çok güçlü olduğuna dikkat çeken milli güreşçi, her karşılaşmasına final maçıymış gibi çıktığını belirterek, “Olimpiyatlar’dan bir sene önceki dünya şampiyonasında altın madalya kazandırmak, her sporcuya nasip olmayan bir başarı. Olimpiyatlara bizler, son olimpiyat şampiyonu, son dünya şampiyonu gibi gideceğiz. Dünya Şampiyonası’na katılan sporcuların kötü olma ihtimali yok. Çünkü her sporcu kendi ülkesinin en iyi sporcusu olarak geliyor oraya. Benim de rakiplerim güçlüydü. Dünya Şampiyonu olan, Avrupa Şampiyonu olan, olimpiyatlarda madalyası olan sporcular vardı. Ama oraya gerçekten çok iyi bir şekilde hazırlandık. Oradaki her maçımıza final maçı gibi çıktık açıkçası. O yüzden inancımız ve isteğimiz yüzümüze yansımış, birçok böyle mesaj aldım. Gerçekten maçlarımı tuş ve sayı tuşu ederek, Dünya Şampiyonasında böylesi büyük bir başarıya imza atmak gerçekten kolay değil. Güzel sonuçlarla döndük. Darısı da olimpiyatlara inşallah diyorum” ifadelerini kullandı.

Final müsabakası öncesi çok stresli olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Final müsabakası zaten her sporcu için çok stresli olur. O rakibimle, final de değil de yarı final müsabakasında karşılaşsaydım, belki ilk devrede sayı tuşu ya da tuş edebilirdim. Avrupa şampiyonalarında son 2 senede, maçlarımı son saniyelerde kaybettim. Bu korku ve bu tedirginlikle çıktım” diye konuştu.

“PARMAKLARIMI BİLE OYNATAMIYORDUM”

Yaşadığı 3 yıl önceki sakatlık ve 5 kez geçirdiği Covid-19 nedeniyle, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarına katılamadığını ve sakatlığı nedeniyle güreş hayatının bittiğini düşündüğünü söyleyen Buse Tosun Çavuşoğlu, o süreci ise şu sözlerle anlattı:

“2020 yılında Yaşar Doğu Turnuvasında omzumdan tendon ameliyatı olmuştum. Gerçekten o noktada güreş hayatımın bittiğini artık kendime söylemeye başladım ve çok uzun ve zorlu bir süreçti benim için. Dizimden de daha öncesinde operasyon olmuştum, ama omzum beni gerçekten o dönemde çok etkilemişti. Parmaklarımı bile o fizik tedavi süresinde oynatamadığım dönemler oldu. Doktorum çok iyiydi. Fizyoterapistim çok iyiydi. Sağ olsunlar birebir ilgilendiler. Eşim keza öyle. Evde hiçbir işi bana yaptırmadı. Kendisi her zaman destek oldu. Oradan kalkmak gerçekten çok zordu. Yani ameliyat süreci değil, ameliyattan sonraki müsabakalar, çıktığım maçlar nasıl olacak, omzumu nasıl koruyabilirim, nasıl devam edebilirim, bunlar gerçekten bir sporcu için çok önemli kararlardı. Zaten 2021 yılında, 2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılamadım. O dönemlerde 5 kez Covid olmuştum ve omuz ameliyatım da olduğu için sağlıklı bir şekilde hazırlık yapamamıştım. Ama inşallah 2024te sakatlığa ve hastalığa yer vermeyeceğiz.” (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x