En Acıklı Fotoğraflar Türkiye’den: Reuters 2023 Yılını Çarpıcı Fotoğraflarla Özetledi

2023 yılına veda etmemize az bir zaman kaldı. Dünyada ise savaştan tutun da depreme, yangınlara, seçimlere birçok farklı olay yaşandı. Reuters, 2023 yılının en akılda kalıcı olaylarını, paylaştığı fotoğraflarla özetledi. Türkiye’den seçilen fotoğraflar ise ne kadar acı dolu bir yıl geçirdiğimizi bir kez daha gözler önüne serdi.

Kaynak: https://www.reuters.com/investigates/…

2023 yılında tanık olduğumuz iki büyük savaş, dünya gündemini derinden sarstı.

Sözcü’nün haberine göre, dünyanın sayılı ajanslarından olan Reuters, 2023 yılının en unutulmaz olaylarını paylaştığı fotoğraflarla özetledi. Fotoğraflar arasında, dünya gündemine oturan iki büyük savaş vardı: Rusya/Ukrayna savaşı ve İsrail/Filistin savaşı. 

Fotoğraf: Reuters/Amir Cohen

2023’ün yaz aylarına ise dünya genelinde yaşanan doğal felaketler damgasını vurdu.

Dünyanın dört bir yanında yaşanan yangınlar, seller, tsunamiler, depremler 2023 yılının en çok konuştuğumuz olayları arasında yerini aldı.

Fotoğraf: Reuters/Louiza Vradi

Dünyanın farklı bölgelerinden fotoğraflarla 2023 yılını özetleyen Reuters, Türkiye’den ise çarpıcı deprem fotoğraflarına yer verdi.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler, toplamda 11 ilimizi derinden etkilemiş, yüzlerce bina yerle bir olmuştu. 54 binden fazla vatandaşımızı kaybettiğimiz depremin acılarını sarmamız ise hala mümkün değil. 

Fotoğraf: Reuters/Nir Elias

Türkiye’yi derinden sarsan deprem felaketinin ne kadar yıkıcı olduğu bir kez daha gözler önüne serilmiş oldu.

6 Şubat Pazartesi günü 04.17’de meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki deprem, birçok evin yıkılmasına sebep olmuş, ardından yaşanan 7.5 büyüklüğündeki deprem ise felaketin boyutunu artırmıştı. 

Fotoğraf: Reuters/Ümit Bektaş

Uluslararası yardım çağrısında bulunduğumuz depremin ardından yaşananları unutmamız ise mümkün değil.

Depremin üzerinden aylar geçmiş olmasına rağmen, enkaz kaldırma çalışmalarında tanık olduğumuz haberler, depremin açtığı yaraların uzun bir süre kapanmayacağını gösteriyor adeta.

Fotoğraf: Reuters/Sertaç Kayar

“Yılın fotoğrafları” başlığı altında yayınlanan bu fotoğraflarda, Kahramanmaraş depremlerinden dört farklı fotoğrafa yer verildi.

Ne ülkemizde ne de dünyanın hiçbir yerinde böyle bir olayın, böyle bir acının yaşanmamasını bir kez daha temenni ediyoruz. 

Fotoğraf: Reuters/Susana Vera

Türkiye’den yer verilen son fotoğraf ise Mayıs ayındaki seçimleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kazanmasıyla birlikte kutlama yapan vatandaşlarımız oldu.

AKP’nin İstanbul merkez binası önünde çekilen bu fotoğrafta, seçmenlerin bayraklar ve meşalelerle kutlama yaptığı görüldü.

Fotoğraf: Reuters/Hannah McKay

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x