Bakan Şimşek’ten emekli maaşı açıklaması: Kısır döngüyü kırmamız lazım

Kabine Toplantısı’nın ardından kamera karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çalışmayan emeklilere 5 bin TL ödeme yapılacağı açıklamasının ardından bir açıklama da Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten geldi.

Katıldığı A Haber yayınında konuyla ilişkin açıklamalarda bulunan ve çalışanların enflasyona ezdirilmeyeceğini söyleyen Bakan Şimşek, “Bütçe imkanlarını sonuna kadar zorladık, bir ödeme kararlaştırdık, emeklilerimiz, memurumuz, işçimiz, bütün çalışanlarımız için sözümüz var enflasyona ezdirmeyeceğiz” dedi.

ŞİMŞEK’TEN ‘SARMALA GİRİYORUZ’ DEĞERLENDİRMESİ

Şimşek, “En düşük emekli maaşı Aralık 2022’de 3.500, bugün 7.500 TL, en düşük memur maaşı da yine manşet enflasyonun en az iki katı kadar arttı, reel olarak bizim büyümemizin çok ötesinde toplumun tüm kesimlerine reel olarak çok büyük artışlar verdik. Önümüzdeki dönemde emeklilerimizi tabii iki önceliklendireceğiz, ama enflasyonu tek haneye indireceksek gelirler politikamızın da buna uygun olması gerekiyor, öteki türlü bir sarmala giriyorsunuz, bu kısır döngüyü kırmamız lazım, bu kısırdöngüyü para politikasını rasyonelleştirerek, mali politikası ile yapacağız. Emekli maaşları rutin yıl başında adım atılacak.” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x