Alec Baldwin’e yeniden taksirle öldürme suçlaması yöneltildi

Amerikalı oyuncu Alec Baldwin, “Rust” filminin setinde ateşlediği silahtan çıkan kurşunla görüntü yönetmeni Halyna Hutchins’in ölümüne yol açtığı gerekçesiyle yeniden “taksirle öldürme” suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. ABD’nin New Mexico eyaletindeki bir mahkeme, Baldwin’e ölümle sonuçlanan olay nedeniyle yeni bir “kasıtsız insan öldürme” suçlaması yöneltti.

YENİ BULGULAR ORTAYA ÇIKTI

Baldwin’e yönelik daha önceki suçlamalar, ceza davasının başlamasına sadece iki hafta kala, Nisan 2023’te düşürülmüştü. Ancak bölge savcıları daha sonra saldırıda kullanılan silahı yeniden adli incelemeden geçirdi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, New Mexico’daki savcılar Ekim ayında, ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) testleri sırasında parçalanan silahı yeniden birleştirmek için adli uzmanları görevlendirdikten sonra yeni bulguların gün ışığına çıktığını söyledi. Raporda, son incelemelerin olayın ancak tetiğin çekilmesi durumunda gerçekleşebileceğini ortaya çıkardığı kaydedildi.

18 AYA KADAR HAPİS CEZASI

Yeni deliller Perşembe günü 12 kişilik jüriye sunuldu. Baldwin suçlu bulunması halinde 18 aya kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Ne olmuştu?

Oyuncu Alec Baldwin, 21 Ekim 2021’de New Mexico’da “Rust” filminin çekimleri sırasında kullandığı silahla 42 yaşındaki görüntü yönetmeni Halyna Hutchins’in ölümüne neden oldu. Baldwin, aynı olayda 48 yaşındaki yönetmen Joel Souza’yı da omzundan yaraladı. Olay sonrası verdiği ilk röportajda Baldwin, silahın yanlışlıkla ateş aldığını, tetiği çekmediğini, tabancada gerçek mermi olduğunu bilmediğini, yaşananlardan dolayı derin üzüntü ve pişmanlık duyduğunu ancak suçluluk hissetmediğini söylemişti.

Davada, Baldwin ve Rust Film şirketi, Hutchins’in ölümüne yol açan kazada dikkatsiz davranışlar ve ucuz maliyet için yeterince kalifiye olmayan personel çalıştırmakla suçlanıyordu. Daha sonra Baldwin’in avukatı tarafından yapılan açıklamada, Baldwin ve Rust Film şirketine karşı açılan dava üzerinde, Hutchins’in ailesi ile uzlaşıldı. Baldwin’in avukatları da Baldwin’e yöneltilen taksirle öldürme suçlamasının düşürüldüğünü açıkladı.

Baldwin’in karşı karşıya kaldığı “kasıtsız adam öldürme” suçlaması, savcıların yeni kanıtlar ve soruşturma için daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu öne sürmeleri nedeniyle nisan ayında reddedildi. Davanın düşmesinin ardından oyuncunun avukatları, “Bu trajik kazanın gerçekleri ve koşulları hakkında uygun bir soruşturma yapılmasını teşvik ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x