Sezai Karakoç’un evi harabeye döndü

Siyasi arenada da bir dönem boy gösteren usta kalemin sevenleri ve öğrencileri Ergani’deki babaevinin korunmaya alınıp müzeye çevrilmesini talep ediyor.

Milli Gazete’den Ahmet Bilgiç’in haberine göre konuyla ilgili açıklamalarda bulunan araştırmacı yazar Mehmet Ali Abakay, “Artık turizme verilen önem, kültürü çoktan geride bıraktı. Sezai Karakoç, Ziya Gökalp, Cahit Sıtkı Tarancı, Ali Emirî, Cemal Güzelses ve birçok isim için müze olmalı” ifadelerini kullandı. Ergani Sezai Karakoç Müzesi ve Kültür Evi hâlihazırda Ergani’deki en eski bina olarak hizmet veriyor.

Şair, yazar, fikir ve siyaset adamı Sezai Karakoç’un Ergani’deki evi bakımsızlıktan dolayı tepki çekiyor. Edebiyat dünyasının önemli isimlerinden Sezai Karakoç, 2021 yılının Kasım ayında rahmet-i Rahman’a kavuşmuştu. Diriliş ve Şiir Sanatı dergisi başta olmak üzere pek çok önemli eser ortaya koyan Karakoç, binlerce öğrenci yetiştirmişti. Bugün öğrenci ve sevenleri Sezai Karakoç’un Ergani’deki evinin müzeye dönüştürülüp bölgenin kültürel açıdan korunmasını istiyor. Yetkili makamlara çağrı yapan öğrencileri bir an önce evin koruma altına alınmasını talep ediyor. Diğer yandan Diyarbakır’ın Ergani ilçesindeki bir bina Sezai Karakoç vefat etmeden yıllar önce müze olarak açılmış ve müzeye Sezai Karakoç’un adı verilmişti.

TERK EDİLEN EV HARABEYE DÖNÜŞÜYOR

Şair, yazar, siyaset ve düşünce adamı Sezai Karakoç’un Diyarbakır Ergani’deki babaevi harabeye dönüşme tehdidi altında. Dışı beyaz taştan yapılmış toprak damlı ev yıllara meydan okusa da bakımsızlıktan dolayı tepki çekiyor. Toprak damlı babaevinin tavanı beton tablalarla sağlamlaştırılmışken evin zemini ve iç kısımlarıysa taş ve kerpiçten yapılmış. 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası evin giriş kısmında yer yer çatlaklar ve ufak tahribatlar mevcut olsa da Sezai Karakoç’un babaevi ayakta kalmaya devam ediyor. Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde birçok bina benzer durumu yaşıyor. Ergani’de kaderine terk edilen evler zamanla harabe evlere dönüşüyor. Sezai Karakoç’un babaevinde olduğu gibi birçok ev bakımsızlıktan kaynaklı olarak metruk bina haline geliyor. Sevenlerinin ve öğrencilerinin müzeye çevrilmesini istedikleri evle ilgili yetkili makamlar henüz somut bir adım atmadı.

“HER VESİLE İLE ANMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Şair ve yazar Sezai Karakoç’la ilgili açıklamalardan bulunan Abakay, “Sezai Karakoç’un vefatıyla birlikte gazetelerin kupürlerinden oluşan birçok dosyaya göz gezdiriyorum. Vefatı sonrası ‘Üstad’ bildikleri Karakoç’un memleketine kaç kişi gelmiş, gazetelerde yazıları çıkanların? Kalabalıklara heyecan içinde Karakoç’u anlatan kimilerinin şiirlerini ezberleyip kendilerini bu hususta konuşma hakkına sahip görenlerin, ismine dergi özel sayısı çıkaranların, televizyonlarda saatlerce konuşanların samimiyeti Karakoç’un memleketine gelip gelmemekte görülebilir” dedi. Sezai Karakoç’un aziz hatıralarına sahip çıkacağını kaydeden Abakay, “Biz, vefa ehli öğrencileriyle bir arada iken kendisini rahmetle andık, her vesile ile anmaya devam edeceğiz. İsminden rant elde etme meraklısı medyatik şovmenler de olacaktır, kuşkusuz” şeklinde konuştu.

SEZAİ KARAKOÇ MÜZESİ BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Ergani Sezai Karakoç Müzesi ve Kültür Evi, Sezai Karakoç’u tanımak, onun fikirlerini anlamak açısında ayrı bir öneme sahiptir. Duvarlarında Karakoç’un şiirlerinin bulunduğu panolar olan müze bölge halkı tarafından büyük ilgi görüyor. Müzenin bir odasında Sezai Karakoç’la ilgili belgesel yayınlanırken diğer odalarında Karakoç’un eserleri sergileniyor. Şairin kitaplarının, özel eşyalarının ve kendisine ait belgelerin gösterildiği odalarsa ziyaretçilerin büyük beğenisini topluyor. Müzenin bazı bölümlerindeyse Sezai Karakoç’un eşyalarının yanı sıra Ergani’ye özgü objeler ile bölgenin tarihini ve kültürel dokusunu yansıtan diğer eserler yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x