Muğla valisi hakkındaki soruşturma izni talebini valilik reddetti, karar yargıdan döndü

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Gökova Meclisi, Akyaka’ya yapılması planlanan çevre yolu için Muğla Valisi Orhan Tavlı ve Orman Bölge Müdürü hakkında suç duyurusu bulundu. Vali Orhan Tavlı ve Orman Bölge Müdürü hakkındaki soruşturma izni talebini Muğla Valiliği karara bağladı ve soruşturma izni vermedi. İzmir Bölge İdare Mahkemesi, Gökova Meclisi’nin itirazı üzerine valiliğin bu kararını iptal etti.

“Suç duyurusu usule aykırı”

MUÇEP üyeleri, 5 Nisan’da Muğla Valiliği ve Muğla Orman Bölge Müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. MUÇEP Gökova Meclisi Eş Sözcüsü Serdar Denktaş, suç duyurusuyla ilgili kendilerine yanıtta, Orman Bölge Müdürlüğü’nde çalışan iki kişi hakkında inceleme yapıldığının, Vali Orhan Tavlı ile ilgili herhangi bir inceleme yapılmadığının belirtildiğini açıklamıştı. Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun’a göre, hakkında suç duyurusunda bulunulan memurlarla ilgili incelemenin ancak üstleri tarafından yapılabileceğini kaydeden Denktaş, Vali Orhan Tavlı’nın kendisi hakkındaki suç duyurusunu da kendisinin incelediğini ve bunun da usule aykırı olduğunu söylemişti. Serdar Denktaş, bu nedenle İzmir Bölge İdare Mahkemesi’ne itirazda bulunduklarını belirtmişti.

“İzne tabilik objektif değildir”

İzmir Bölge İdare Mahkemesi, itiraza ilişkin 24 Ocak’ta aldığı kararlarla Muğla Valiliği’nin suç duyurusu üzerine aldığı kararı kaldırdı.

Mahkemenin kararında, “Muğla Valisi’nin de şikayet kapsamında olduğu ve aynı makamın itiraza konu kararı imzaladığı görülmekte olup buna göre, muhatap tutulduğu iddialar hususunda diğer kamu görevlileri hakkında soruşturma iznine dair idari tasarrufta bulunmasının objektifliğe uygunluk taşımadığı ve bu durumun kabul edilemeyeceği açıktır” denilerek, “itirazların kabulüne, itiraza konu kararın kaldırılmasına, belirtilen hususlar dikkate alınarak ilgili merci tarafından soruşturma izni verilmesi veya verilmemesi konusunda bir karar verilmek ve kararımızın tüm taraflara tebliği sağlanmak üzere dosyanın Muğla Valiliği’ne iadesine, 24.1.2023 tarihinde oy birliği ile kesin karar verildiği” bildirildi. (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir