IMF Başkanı’ndan küresel ekonomi yorumu

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, küresel ekonominin olağanüstü direnç gösterdiğini belirtti.

CNBC’ye konuşan Georgieva “bu yıl beklenen resesyondan kaçınmayı başardık, birçok ülkede istihdam piyasası sıkı ve tüketici talebi de güçlü. Ancak bu toparlanma yavaş ve eşit değil” diye konuştu.

ABD’nin pandemi şokundan sonra tam anlamıyla toparlanan tek büyük ekonomi olduğunu söyleyen Başkan Euro Bölgesi’nin Kovid-19 öncesi dönemdeki yüzde 2’lik büyüme trendinin altında kaldığını, gelişmekte olan ekonomilerin de trendin altında büyüdüğünü söyledi.

Almanya’ya çağrı

Georgieva düşük büyüme beklentileriyle belirsizliklerin olduğu bir ortamda ‘Avrupa’nın hasta adamı’ olarak nitelendirilen Almanya ekonomisine yapısal reform yapma çağrısında bulundu.

IMF Başkanı bu sene daralma beklenen tek büyük ekonomi olan Almanya’da özellikle otomotiv sektöründe verimlilik artışı için reformların gerekli olduğunu söyledi.

Benzer bir açıklamayı Almanya Ekonomik Araştırma Enstitüsü İfo Başkanı Hans-Werner Sinn yapmış, Alman sanayisinin kalbi olan otomotiv sektöründe yapması gerekenler olduğunu söylemişti.

Almanya’nın geçen sene toplam ihracatının yaklaşık yüzde 15,6’sını oluşturan otomotiv sektöründe bu sene yüksek enflasyon, artan faiz oranlarıyla birlikte tüketici harcamalarının azalmasıyla otomobil üretimi ve ihracat da azaldı.

IMF Almanya ekonomisinin bu sene ılımlı resesyona girmesini bekliyor. Georgieva enerji fiyatları şoku ve enflasyonun etkilerinin azalmasıyla ekonominin resesyondan çıkacağına inandığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x