İBB Meclisi’nde isim tartışması: İyi Parti, “Sinan Ateş” olsun dedi; AKP ve MHP’nin oylarıyla “Sultan Vahdettin Caddesi” kabul edildi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nin mart ayı ikinci oturumunda, Pendik’te Güllübağlar, Ramazanoğlu ve Yayalar mahalleleri sınırlarında kalan caddeye, “Sultan Vahdettin Caddesi” adı verildi. CHP ve İyi Parti’nin reddettiği karar, İBB Meclisi’nde çoğunlukta olan AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edildi. 

İBB Meclisi mart ayı ikinci oturumu Meclis Birinci Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında Saraçhane’de toplandı. Komisyon raporundaki 9. madde, Pendik’te bazı caddelere isim verilmesini kapsıyordu. Bunlardan Ertuğrul Gazi, Velibaba ve Yayalar mahalleleri sınırlarında kalan caddeye “Sultan Abdülhamid Han Caddesi” ; Güllübağlar, Ramazanoğlu ve Yayalar mahalleleri sınırlarında kalan caddeye de “Sultan Vahdettin Caddesi” caddesi adı verildi.

İyi Partili Özkan: Doç. Dr. Sinan Ateş olsun

Medyascope’ta yer alan habere göre, oylama sırasında AKP’nin İBB Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz, söz alarak, Millet İttifakı partilerinin teklife “ret” oyu verdiğini hatırlattı. Türkyılmaz, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan “Mücahit Kılıçdaroğlu” sloganını hatırlatarak, CHP’nin teklifi reddetmesinin, “riyakar” olduğunu söyledi.

Türkyılmaz, İyi Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan’a, “Ret mi ediyorsunuz?” diye sordu. Özkan, teklifi kabul etmediklerini söylerken, silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybeden eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’i hatırlatarak, “Abdülhamit ve Vahdettin ismi çok fazla var. Neden bu teklifi 20 yılda değil de şimdi yapıyorsunuz? Bu caddenin adı, Doç. Dr. Sinan Ateş olsun” diyerek, aykırı teklif önerisiyle geldi.

Meclis Birinci Başkanvekili Okul, Özkan’ın teklifini aykırı teklif olamayacağını söyleyerek, teklifi reddetti. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir