Haftanın Bitcoin ve Altın Grafiği Çıktı: İşte Beklentiler!

Güvenli liman alımlarıyla altın, geçen haftayı 11 ayın en yüksek seviyesinde tamamladı. Buna ilaveten Pazartesi yoluna devam etti ve 2.000 doların üzerine çıktı. Bitcoin ise geçen haftayı %23’ün üzerinde kazançla kapattı. ABD’deki ve Avrupa’daki bankacılık krizi, güvenli bir liman arayışında olan yatırımcıları Bitcoin ve altın almayı itmiş gibi görünüyor.

Banka iflasları güçlü talep yarattı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, iki ABD bankasının iflas etmesi ve Credit Suisse’deki likidite krizi, bu haftaki Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısı öncesinde güçlü bir fiziksel talep yarattı. TD Securities analistleri, banka likidite endişelerinin merkez bankalarının enflasyonla mücadelesini sınırlayacağını ve bunun da yatırım akışlarına can katacağını söylüyor. Bu bağlamda analistler, şu açıklamayı yapıyor:

Fiyatlar FOMC’ye doğru yükselmeye devam ederken, ek trend takipçisi alımları için çıta düşük. Müteakip satın alma faaliyetinin 1.985 dolar ve 1.995 dolar işaretlerinin üzerinde gerçekleşmesi muhtemel. Bu da algoların maksimum boyutlarının +% 8’inden fazlasını ekleyebileceğini görebilir.

Fed açısından, TD Securities’deki analistler, Fed Fon oranını %4,75-%5,00’e götüren 25 bps’lik bir oran artışı bekliyorlar. Bu tahminlerini ise şu şekilde izah ediyorlar:

Toplantı sonrası iletişim muhtemelen Fed’in sıkılaştırma açısından henüz bitmediğini vurgulayacak (biraz daha şahin bir nokta grafiğiyle de yansıtılıyor). Yetkililerin de daha belirsiz ekonomik ortamı işaret etmesi, veri bağımlılığına daha da fazla vurgu yapılmasına neden oluyor.

Haftanın altın analizi

Teknik analist Ross Burland, altının teknik resmini grafikler üzerinden şu şekilde çiziyor. Aşağıda, altın Fed öncesinde bir düzeltme beklentisiyle 1.980 doların uç noktalarına girerken mevcut direnç alanlarını ve potansiyel destek yapısını gösteren bir dizi grafik yer alıyor.

Yukarıdaki günlük grafik, trend çizgisi desteğine doğru bir düzeltme olasılığını gösteriyor.

Yakınlaştırıldığında, %50 ortalama geri döndürme, dinamik destekle hizalanır.

Bu daha düşük zaman dilimlerine inersek, önemli bir destek yapısı olarak 1.974 dolar duruyor.

Trendin ön tarafında olmakla birlikte, eğilim yükseliş yönünde ancak desteğin kırılması, önümüzdeki günlerde önemli bir düşüşün başlangıcı olabilir.

Haftanın Bitcoin fiyat analizi

Kripto analisti Rakesh Upadhyay, Bitcoin’in teknik görünümündeki şu seviyelere dikkat çekiyor. Lider kripto, 17 Mart’ta 25.250 dolarlık direncin üzerine çıkarak ters baş-omuz modelini tamamladı. Bu tür durumlarda genellikle, büyük bir kurulumdan bir kopuş, kırılma seviyesini yeniden test etmek için geri döner. Ancak bazı durumlarda rallinin hız kesmeden devam etmesi de mümkün.

BTC günlük grafik / Kaynak: TradingView

Aşırı alım bölgesinde yükselen 20 günlük üstel hareketli ortalama (24.088 dolar) ve göreli güç endeksi (RSI), alıcılar için avantaj sağlıyor. Bitcoin 28.000 doların üzerine çıkarsa, ralli ivme kazanabilir ve BTC fiyatı 30.000 dolara ve ardından 32.000 dolara yükselebilir. Öte yandan, bu seviyenin ayıların güçlü satışlarına tanık olması muhtemel. Diğer bir olasılık ise, fiyatın mevcut seviyeden düşmesi ancak 25.250 dolardan toparlanması. Bu aynı zamanda boğa eğiliminin de korunması anlamına gelir.

Bununla birlikte, BTC’nin hareketli ortalamaların altına düşmesi durumunda olumlu görüş yakın vadede geçersiz olacaktır. Böyle bir hareket, 25.250 doların üzerindeki kırılmanın bir boğa tuzağı olabileceğini gösterir. Ayrıca bu, psikolojik olarak kritik olan 20.000 dolar seviyesine olası bir düşüşün kapılarını açabilir.

BTC 4 saatlik grafik / Kaynak: TradingView

Dört saatlik grafik, BTC’nin 27.750 dolar yakınında kar rezervasyonuyla karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Ancak geri çekilmenin sığ olduğuna dair olumlu bir işaret var. Alıcılar fiyatı 28.000 doların üzerine çıkarmaya ve yükseliş trendini sürdürmeye çalışacak. Bitcoin daha sonra 30.000 dolara tırmanabilir. Öte yandan, fiyat düşer ve 20-EMA’nın altına gerilerse, traderların çıkışa koştuğunu gösterecek. Bu, fiyatı, boğaların ve ayıların zorlu bir savaşa tanık olabileceği 25.250 dolarlık önemli desteğe çekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir