ABD, Çin’in Bazı Gelecek Teknolojik Yatırımlarını Kısıtladı

Reuters, Başkan Joe Biden’ın yapay zeka, yarı iletkenler ve kuantum bilişim de dahil olmak üzere Çin teknoloji sektörlerindeki ABD yatırımlarını kısıtlayan bir kararname imzaladığını yazdı. Bu hamle, Amerikan kaynaklarının Çin’in teknolojik ve askeri büyümesine yardımcı olmasını önlemeyi amaçlıyor. Çin, ekonomik işbirliğini ve ticareti sekteye uğrattığını belirterek bu karara karşı ciddi endişelerini ve muhalefetini dile getirdi.

Başkan Biden’ın emri, ABD Hazine Bakanlığı’nın özellikle üç sektörde Çinli kuruluşlara yapılacak sınırlamaların yollarını açıyor: yapay zeka teknolojileri, yarı iletkenler ve kuantum bilişim teknolojileri. Kısıtlamalar esas olarak özel sermaye, risk sermayesi, ortak girişimler ve sıfırdan yatırımları kapsıyor. Yönetim, kısıtlamaların bu alanların yalnızca “dar alt kümelerini” ilgilendireceğini vurguladı lakin kesin ayrıntılar belirtilmedi.

Yapay zeka ve kuantum bilişim gelecek vaat eden teknolojilerin başında geliyor. Ancak yeni kısıtlamaların ana odak noktası çip geliştiricileri, elektronik tasarım otomasyon (EDA) yazılımı, wafer araçları üreticileri ve çip üreticilerini içeren Çin yarı iletken endüstrisi. Aslında EDA araçları ABD hükümeti için birincil endişe kaynağı, çünkü son zamanlarda Çinli şirketler yarı iletken endüstrisinin bu segmentindeki mesaisini artırdı. ABD için bir diğer önemli endişe kaynağı da Çin’in çip üretim araçları üretme konusundaki artan becerisi.

Yeni kuralların sadece gelecekteki yatırımlarla ilgili olduğunu da ekleyelim. Mevcut yatırımların etkilenmesi beklenmiyor, ancak geçmiş ticari işlemlere yönelik bazı sorgulamalar da yapılabilir. Ayrıca ABD Hazinesi, halka açık enstrümanlar ve bazı şirket içi transferler de dahil olmak üzere belirli anlaşmalar için potansiyel muafiyetler öngörmekte.

Çin, ABD’nin kararını güçlü bir şekilde reddetti. Çin Ticaret Bakanlığı, bu hamlenin işletmelerin düzenli işleyişini bozduğunu ve küresel ekonomik ve ticari düzeni tehlikeye attığını söyledi. Ayrıca Çin Dışişleri Bakanlığı da ABD’nin sürekli olarak yatırım kısıtlamaları getirmesinden duydukları rahatsızlığı vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x