319 Bin hayali

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve 11 ili etkileyen depremlerin yaraları sarılmaya devam ediyor. Depremin yarattığı enkazın kaldırılması ve çadırlarda yaşayan yurttaşların konutlara taşınabilmesi için hükümet bazı projeler hazırladı. Buna göre bir yılda 319 bin dairenin tamamlanarak depremzedelere teslim edilecek. Odatv’ye ulaşan uzman bir isim bu projenin mümkün olmadığını verilere dayanarak açıklıyor

Uzun yıllardır inşaat sektöründe olan bu isim depremden sonra en üst düzey devlet yetkilileri ile toplantılar düzenlediğini belirtti. Uzman isim, yetkililere bir yılda 319 bin dairenin tamamlanmasının imkânsız olduğunu söylediğini Odatv’ye aktardı.

Hükûmetin bir yılda 319 bin daire tamamlama vaadinin neden mümkün olmadığını sorularla açıklayan uzman şu ifadeleri kullandı:

“1) 319.000 dairenin maliyeti yaklaşık 32 milyar dolar. Bu bütçeyi nereden sağlayacaksınız?

2) İnşaatları bir yılda tamamlayabilmek için;

53.000 kalıpçı

32.000 demirci

100.000 ince işler ustası

21.000 elektrik ve mekanik tesisatçı

17.000 mühendis

25.000 teknik ve idari kadro toplam 250.000 kişi gerekmektedir.

Bu kadar kişiyi bölgede nasıl hangi şartlarla çalıştıracaksınız?

Türkiye’de böyle bir kaynak var mi? Bu kişilerin nerde kalmasını planlıyorsunuz? Bu kişilere geçici kamp alanı mi vereceksiniz?

3) 1 yılda bitirmeyi taahhüt ettiğiniz imalatlarda çıkacak yaklaşık 10 milyon m3 hafriyat için gerekli 10.000 kepçe ve kamyonları nereden getirmeyi planlıyorsunuz? Türkiye’deki hangi devam eden projeleri durdurup, bu kepçe ve kamyonları getireceksiniz?

4) 319.000 adet konut için yaklaşık 15 milyon metreküp beton gerekiyor. Deprem bölgesinde ve civarında bu kadar betonu sağlayabilecek kapasitede beton santrali yok. Hesaplarımıza göre 170 beton santrali gerekli. Bu beton santrallerini ne zaman kurmayı planlıyorsunuz? Bu beton santrallerini haşir olan mevcut diğer şehirlerden mi sokup getireceksiniz? Söküm ve yeniden kurulumu kaç ayda tamamlayacaksınız?

5) İnşaatları bir yılda tamamlayabilmek için 6,5 milyon metrekare kalıp ihtiyacı var. Şu an Türkiye’de kullanılabilir durumda kaç m2 hazır kalıbınız var?

6) 1 yılda bu kadar sayıda konutun tamamlanabilmesi için 10.000 beton mikseri ve 3.400 beton pompası gereklidir. Şu an Türkiye’de kaç adet beton mikseri ve pompası vardır? İhaleleri vereceğiniz müteahhitler bu mikserleri nereden bulacaklar?”

Bölgedeki konutların tamamlanmasının yaklaşık 8-10 yıl süreceğini belirten uzman isim “kimse kimseyi kandırmasın” dedi.

Uzman isim geçici konteyner kentlerinin kurulumunun da 2-3 yıldan aşağı tamamlanamayacağını belirtti.

“Önümüzdeki 2-3 sene hala çadırlarda yasayan insanları göreceğiz” diyen uzman isim sonra depremzedelerin kademeli olarak konteynerlara ve ardından kalıcı konutlara yerleştirilebileceğini ifade etti.

Uzman isim “Öyle bir donem olacak ki, ayni anda hem çadırlarda, hem konteynerlerde hem de konutlarda yasayan insanlar göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir